Austria cieszy się z nowych umów z Rosją

Austriackie media podkreślają wagę kontraktów handlowych, podpisanych podczas wizyty prezydenta Władimira Putina w tym kraju. W rozmowach rosyjskich i austriackich partnerów dominowały tematy gospodarcze. Podpisano 35 umów o wartości 3 mld euro.

Gazprom będzie dostarczał Austrii gaz do roku 2027. Koncern paliwowy OMV podpisał również z Gazpromem umowę w sprawie budowy stacji przesyłowej Baumgarten w Dolnej Austrii. Multimiliarder Oleg Deripaska -zięć zmarłego prezydenta Rosji Borysa Jelcyna - od niedawna strategiczny inwestor austriackiej spółki Strabag jednej z największych firm budowlanych w Europie - zainwestował również 1,5 mld USD do koncernu podzespołów samochodowych Magna. Skala rosyjskich inwestycji to połowa wartości rocznych inwestycji zagranicznych Austrii.

Przed odlotem do Luksemburga, w drugim dniu wizyty w Austrii, prezydent Putin złoży wieniec na Schwarzenbergplatz - przed monumentalnym 15 tonowym pomnikiem wdzięczności radzieckim żołnierzom poległym w walkach o wyzwolenie Austrii.