Rekiny mogą się rozmnażać bez seksu

Naukowcy potwierdzili, że samice rekinów-młotów mogą rozmnażać się przez dzieworództwo. Dowodów dostarczyła badaczom przedstawicielka tego gatunku z Henry Doorly Zoo w Nebrasce. Samica, która w zoo przebywa od dziecka, urodziła małe, mimo że w akwarium nigdy nie było żadnych samców.

Partenogeneza jest powszechna wśród ryb kostnoszkieletowych, niektórych węży i jaszczurek, ale aż do tej pory nie był znany ani jeden przypadek dzieworództwa wśród rekinów.

Zagadka narodzin w Doorly Zoo była szeroko komentowana już w 2001 r. Część naukowców przypuszczała, że samica została zapłodniona przez samca innego gatunku. Inni podejrzewali, że do zapłodnienia wystarczyła sperma pozyskana lata wcześniej - pisze "The New York Times".

Nie było materiału genetycznego od samca

Tajemnicę wyjaśniono ostatecznie dzięki rozwojowi badań genetycznych. Testy przeprowadzone niedawno przez niezależne ekipy z Belfastu, Nebraski i Florydy wykazały, że młody rekin z Doorly Zoo nie miał ojcowskiego DNA - podaje magazyn "Biology Letters".

- Nasze analizy bezsprzecznie dowodzą, że nie w grę nie wchodził materiał genetyczny przekazany przez samca - zaznaczył Mahmood S. Shivji z Uniwersytetu Florydy, którego cytuje "The New York Times". - To odkrycie pomoże wypełnić lukę w naszym rozumieniu partenogenezy - stwierdził Robert E. Hueter, dyrektor Centrum Badań nad Rekinami w Laboratorium Oceanologicznym w Sarasota.

Dzieworództwo ostatnią deską ratunku?

Dzieworództwo może być ostatnią deską ratunku dla samic, które wyczerpały już wszystkie inne możliwości znalezienia partnera. Badacze twierdzą, że partenogeneza pomaga gatunkowi przeżyć, ale odbywa się to kosztem genetycznej różnorodności. - Wszystkie udokumentowane przypadki takich narodzin związane są z osobnikami, które żyły w niewoli i nie miały szansy na dobór odpowiedniego partnera - podkreślają badacze.

Z kim pani rekin pójdzie na randkę?

- To może znacząco wpłynąć na szanse przetrwania wymierających gatunków rekinów - mówi "NYT" prof. Shivji. - Jeżeli samice będą miały coraz większe problemy z odnalezieniem partnera, to będą uciekały się do partenogenezy. Ich potomstwo będzie mało zróżnicowane genetycznie, a przez to słabsze i bardziej podatne na choroby.

Z czarną wizją Shivji'ego nie zgadza się dr Heuter. - Przejmowałbym się raczej innymi czynnikami, a nie tym, czy jakaś pani rekin będzie miała z kim pójść wieczorem na randkę - powiedział.