Będzie ekspozycja o Kubie Rozpruwaczu

Muzeum Kielc będzie miało specjalną ekspozycję poświęconą Kubie Rozpruwaczowi, seryjnym mordercy z Londynu. To skutek odkrycia południowoafrykańskiego historyka.

Miesiąc temu "Gazeta" jako pierwsza poinformowała o premierze książki Charlesa van Onselena "The Fox and The Flies: The World of Joseph Silver Racketeer and Psychopath". Profesor z RPA dowodzi, że urodzony w Kielcach Józef Lis, który później przybrał nazwisko John Silver, był najsłynniejszym seryjnym mordercą w historii - nazwanym Kubą Rozpruwaczem. Swoją 600-stronicową pracę podparł wieloletnimi badaniami historycznymi, w których pomagał mu m.in. kielecki historyk prof. Jerzy Szczepański.

- Nie możemy uciekać od historii. A były w niej postacie i jasne, i ciemne. Oczywiście trzeba dokładnie rozważyć, jakie miejsce w muzeum miasta powinna mieć taka osoba - mówi Jan Główka, dyrektor Muzeum Kielc.

Nasze publikacje wywołały burzę pytań. Postanowiliśmy skonfrontować z nimi fachowców. "Gazeta" zaprasza do udziału w panelu dyskusyjnym "Kuba Rozpruwacz kielczaninem?". W dyskusji wezmą udział prof. Jerzy Szczepański, dyrektor Jan Główka, socjolog z Akademii Świętokrzyskiej Andrzej Kościołek. Zapraszamy w najbliższy poniedziałek 28 maja o godz. 18 do Pałacyku Zielińskich.