Herbata zdrowsza niż woda

Picie trzech kubków herbaty dziennie jest tak samo zdrowe jaki wypicie dużej ilości wody. Może mieć dla organizmu także dodatkowe korzyści.

Jesteś nałogowym smakoszem herbaty? Nie wyobrażasz sobie dnia bez gorącego kubka aromatycznego napoju? Martwisz się jednak, że picie go w dużych ilościach jest niezdrowe? Okazuje się, że niepotrzebnie. Odkrycie naukowców z Royal College of London dowodzi, że herbata ma zbawienny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Przeczy bowiem powszechnej opinii, że herbata odwadnia organizm. Wręcz przeciwnie. Eksperci ds. żywienia twierdzą, że herbata nie tylko dostarcza organizmowi wody, ale i również chroni przed chorobami serca i niektórymi nowotworami. Wyniki badań publikuje w ostatnim numerze European Journal of Clinical Nutrition.

Kubek zdrowia

Tajemnica sukcesu herbaty ukryta jest we flawanoidach Składniki o podobnych właściwościach można znaleźć w wielu produktach pochodzenia roślinnego Chronią one komórki przed zniszczeniem. Zespół naukowców pod kierunkiem dietetyka dr Carrie Ruxton twierdzi, że picie trzech lub czterech kubków herbaty dziennie poważnie redukuje ryzyko zawału serca. Niektóre wyniki badań sugerują, że konsumpcja chroni przed rakiem, choć nie jest to do końca naukowo udowodnione. Inne zdrowotne zalety napoju to ochrona przed próchnicą zębów i wzmocnienie kości. - Picie herbaty jest dla zdrowia korzystniejsze niż picie dużej ilości wody. Woda jedynie nawadnia organizm. Herbata dodatkowo zawiera antyoksydatny, więc mamy dwie korzyści w jednym - mówi dr Ruxton

Brytyjscy naukowcy są przekonani, że obiegowa opinia o odwadniającym działaniu herbaty to rodzaj mylnego przesądu. - Wcześniejsze badania nad kofeiną wykazały silne właściwości odwadniające tego związku. Rozpowszechniło się wiec przekonanie, że zawierające ją napoje mają właśnie takie działanie. Jednak nawet bardzo mocna kawa lub herbata to wciąż płyn, który dostarcza organizmowi wodę - twierdzi Ruxton. - Herbata dodatkowo zawiera fluor o korzystnym działaniu dla zębów - dodaje.

Popularna wśród starszych

Nie ma natomiast dowodów na to, że herbata może być niezdrowa. Naukowcy sugerują jednak, że może on osłabić zdolność organizmu do przyswajania żelaza. Dlatego picie jej w dużych ilościach jest niekorzystne dla osób cierpiących na anemię. Zespół dr Ruxton szacuje, że przeciętny konsument herbaty wypija mniej niż trzy kubki napoju dziennie. Według niej rosnąca popularność napojów gazowanych powoduje, że coraz mniej osób sięga po wywar z liści herbacianych. - Herbata staje się ulubionym napojem starszych ludzi - twierdzi dr Ruxton. Wśród osób powyżej 40. roku życia herbata stanowi 70 proc. spożywanych napojów. Pozostaje pytaniem, dlaczego przeciętny konsument nie dostrzega na co dzień korzyści, jakie daje picie złocistego napoju. - Potrzebujemy dalszych badań, ale nie ulega wątpliwości, że herbata jest zdrowa - odpowiadają naukowcy.