Szkoci chcą własnej reprezentacji olimpijskiej

Alex Salmond, lider dążącej do niepodległości Szkocji, partii SNP, ogłosił w niedzielę, że chciałby, aby jego rodacy wysłali do Pekinu własną reprezentację olimpijską w 2008 r.

Nowy szef szkockiego rządu zapowiedział, że zgłosi do Międzynarodowe Komitetu Olimpijskiego formalną prośbę o przyjęcie w poczet członków. Przyznał jednak, że nie przedyskutował jeszcze tej kwestii podczas obrad rządu.

Szkocja połączona jest unią z Anglią od trzystu lat. Od 1999 r. posiada jednak własny parlament i rząd, w którego gestii jest polityka zdrowotna, edukacja, transport i prawo.

Szkoci mają swoją reprezentację w większości popularnych na Wyspach sportów - np. piłce nożnej, rugby, hokeju na trawie itp. Jako odrębny zespół uczestniczą także w rozgrywanych co cztery lata Igrzyskach Wspólnoty Brytyjskiej. W ostatnich (w 2006 r. w Melbourne) Szkoci zajęli szóste miejsce w klasyfikacji medalowej.

Salmond, którego partia zamierza doprowadzić do oderwania Szkocji od Wielkiej Brytanii, już wcześniej krytykował sytuację, która zmusza Szkotów do występowania w międzynarodowych zawodach pod brytyjską flagą. W ubiegłym roku, gdy zaproponowano, by w 2012 r. podczas igrzysk w Londynie zagrała jedna reprezentacja Wielkiej Brytanii w piłce nożnej, Salmond nazwał propozycję godną pożałowania i stanowczo się jej sprzeciwił.

Uznanie Szkocji przez MKOl. może napotkać jednak spore trudności. Według przepisów olimpijskich w igrzyskach mogą brać udział tylko reprezentacje "niepodległych krajów, uznanych przez międzynarodową społeczność". W tym wypadku jest jednak kilka wyjątków - na przykład Portoryko, czy Hongkong, które nie są niepodległe.

Według Craiga Reedie'ego - Szkota, który jest wiceprezesem Brytyjskiego Komitetu Olimpijskiego, akces Szkocji do MKOl. zostanie odrzucony. - Szkoci powinni się raczej skupić na tym, aby jak najwięcej ich zawodników znalazło się w reprezentacji Wielkiej Brytanii podczas igrzysk w Londyie w 2012 r. - stwierdził Reedie.

Podczas igrzysk w Atenach w 2004 r., Szkoci wywalczyli dwa medale w sportach indywidualnych (w zespołowych startowali razem z innymi Brytyjczykami). Złoto na 1 km w kolarstwie torowym zdobył Chris Hoy, a srebro w kajakowych jedynkach - Campbell Walsh.