W całej Polsce zorganizowano Noc Muzeów

W całej Polsce zorganizowano Noc Muzeów. Do późnych godzin nocnych można oglądać wystawy w muzeach, galeriach i pracowniach artystycznych. Zwiedzanie jest darmowe lub za symboliczną opłatą. Akcja jest częścią Europejskiej Nocy Muzeów.

W Warszawie imprezy rozpoczęły się o 19:00, a noc kultury otworzyła w Muzeum Narodowym prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz Waltz W Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej trwa pokaz sprzętu wojskowego. Muzeum Woli prezentuje wystawę poświęconą historii wyścigów konnych w stolicy. W Ośrodku Kultury Ochoty odbywa się koncert słynnych starych polskich piosenek, między innymi Hanki Ordonówny i Mieczysława Fogga. W Muzeum Fryderyka Chopina można obejrzeć ekspozycję zatytułowaną "Fryderyk Chopin w Warszawie, Paryżu i Nohant". Miłośników filmu zaprasza Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie na dziedzińcu odbywają się projekcje filmów "Lekarstwo na miłość" Jana Batorego i "Warszawa" Dariusza Gajewskiego.

Warszawiacy mogą przemieszczać się między muzeami i galeriami zabytkowymi tramwajami i autobusami, w tym sprowadzonymi z całego kraju zabytkowymi "Ogórkami".

Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie przygotowało wiele atrakcji: bajki dla dorosłych, ducha Białej Damy i turniej o jej rękę. Oprócz stałych ekspozycji wszyscy, którzy wybrali się wieczorem na olsztyński zamek, mogli zobaczyć m.in. stare atelier filmowe.

Łódzkie muzea i galerie zapraszają do kilkunastu placówek, które przygotowały na tę okazję specjalne atrakcje. Można poznać kulturę Japonii, zobaczyć przebranych w stroje z różnych epok wielbiciele historii i militariów oraz pokaz mody studentów ASP. W Muzeum Historii miasta Łodzi można oglądać Oryginał Konstytucji 3 Maja, a w Archeologiczno-Etnograficznym- wystawę z Misiem Uszatkiem.

W Trójmieście Muzeum Narodowe otworzyło pięć swoich oddziałów. Można także odwiedzić Muzeum Etnograficzne, Archeologiczne i Bursztynu oraz zwiedzić Żaglowiec "Dar Pomorza". Nad goścmi czuwa e specjalnie na tę noc zaproszony z francji Belfegor-upiór Luwru.

Podczas Europejskiej Nocy Muzeów można odwiedzić Święty Krzyż.

W Muzeum Misyjnym Ojców Oblatów wystawiony jest, między innymi ząb hipopotama, nakrycie głowy z Lesoto i Turkmenistanu, figurki hebanowe oraz wiele innych pamiątek misyjnych.

W regionie świętokrzyskim placówki muzealne są otwarte do północy. W Kielcach można bezpłatnie zwiedzać wszystkie placówki i uczestniczyć w imprezach i koncertach. W Pałacu Biskupów Krakowskich przy akompaniamencie pianisty Marcina Głucha można obejrzeć około 40 modeli pojazdów z kolekcji Sławoja Gwiazdowskiego, a także wyjątkową kolekcję porcelany ćmielowskiej. W Muzeum Wsi Kieleckiej przygotowano wystawę ceramiki świętokrzyskiej, a w Muzeum Zabawek i Zabawy - miniaturowe karuzele i ...lalki Barbie w najmodniejszych strojach.

W Sandomierzu na bezpłatne zwiedzanie czeka zamek, a na nim wystawy archeologiczne, literackie i etnograficzne. Czynne są także stałe ekspozycje - w tym wystawa poświęcona Jarosławowi Iwaszkiewiczowi.