Kuchciński: Symbole gloryfikujące komunizm trzeba usunąć

- Symbole komunistyczne są sprzeczne z wartościami zapisanymi w konstytucji i z systemem demokratycznym i dlatego należy je usunąć - powiedział Marek Kuchciński z PiS. Poseł przedstawił projekt ustawy dotyczącej usunięcia symboli komunistycznych.

- Symbole te są także sprzeczne z bohaterskimi działaniami ludzi, którzy walczyli o niepodległą Polskę - dodał Kuchciński.

Poseł podkreślił, że projekt PiS zakłada usunięcie pomników, zmianę nazw miejscowości i ulic, jeśli w jakikolwiek sposób gloryfikują one ideologię komunistyczną. Kuchciński zaznaczył, że także ordery i odznaczenia powinny być objęte ustawą i zostać unieważnione.

Projekt wyłącza jednak poszczególne przedmioty i nazwy z listy symboli do usunięcia, m.in. te nazwy, które w swej treści nie gloryfikują ideologii komunistycznej, a które są jedynie gloryfikacją osób, które wniosły duży wkład w dorobek państwa, a przy tym działały też w pewnym okresie na rzecz ideologii komunistycznej.

Kuchciński dodał, ze także przedmioty materialne znajdujące się na cmentarzach zostały w projekcie wyłączone z symboli do usunięcia. Do takich przypadków, które nie zostaną zlikwidowane, zaliczono także przedmioty z wystaw muzealnych lub przedmioty wpisane do rejestru zabytków np. Pałac Kultury.