Składanie wniosków o dopłaty bezpośrednie jeszcze tylko dziś

Do północy rolnicy mogą składać wnioski o dopłaty bezpośrednie. Rolnicy przyzwyczaili się już do tej formy unijnego wsparcia, ale często jeszcze składanie wszelkiego rodzaju dokumentów odbywa się w ostatniej chwili. Rzecznik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Radosław Iwański powiedział, że jeszcze około 300 tysięcy rolników nie złożyło wniosków.

Choć rolnicy będą mogli zrobić to także do 9 czerwca, muszą się liczyć z tym, że wówczas za każdy dzień roboczy opóźnienia kwota płatności będzie obniżona o 1 procent. Przy wypełnianiu wniosku warto jednak pamiętać o kilku zasadach. Główną jest stosowanie się do kodów stosowanych w tym roku.

Tymczasem zdaniem analityków dopłaty bezpośrednie ratują dochody polskich rolników. Bez tej pomocy mielibyśmy kolejną zapaść dochodową rolnictwa spowodowaną stagnacją produkcji - wynika z najnowszego raportu ministerstwa rolnictwa. Rolnicy twierdzą, że mają teraz pieniądze chociażby na nawóz, czy wypożyczenie sprzętu.

Aby ułatwić i usprawnić składanie wniosków większość biur powiatowych agencji pracuje w systemie dwuzmianowym. Ponadto w wybranych gminach pełnione będą specjalne dyżury. Dokumenty można także przesyłać pocztą, w tym wypadku liczy się data stempla pocztowego.

Po zakończeniu składania wniosków pracownicy Agencji przeprowadzą wyrywkowe kontrole u stanu faktycznego w gospodarstwie z tym co rolnik wpisał we wniosku. Od 1 grudnia rozpoczną się wypłaty dopłat.