Prezydent Wrocławia: Jesteśmy gotowi do EXPO

Prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz, zapewnił, że jego miasto jest dobrze przygotowane do przyjęcia delegacji organizatorów międzynarodowej wystawy EXPO 2012. Siedmiu wizytatorów przybyło wczoraj do Polski. Dwa dni spędzą w Warszawie, gdzie spotkają się między innymi z prezydentem i premierem.

Polska walczy o prawo do organizacji wystawy tematycznej EXPO 2012 z Koreą i Marokiem. Jeśli wygramy, zostanie ona zorganizowana we Wrocławiu.

Prezydent Dutkiewicz zapewnił w "Sygnałach Dnia" w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że jego miasto dysponuje zarówno właściwymi terenami, jak i środkami na rozwój potrzebnej infrastruktury. Podkreślił, że prace budowlane związane z EXPO rozpoczną się dopiero, gdy zapadnie ostateczna decyzja. Teraz miasto zaprezentuje międzynarodowej delegacji swój potencjał - teren pod budowę hal wystawienniczych, a także możliwości komunikacyjne i infrastrukturalne.

Gość "Sygnałów Dnia" przyznał, że walka o prawo do organizacji EXPO nie jest łatwa. Wskazał, że Korea wydaje zdecydowanie więcej pieniędzy na promocję niż Polska. Dodał jednak, że nasze władze prowadzą intensywną ofensywę dyplomatyczną, a Wrocław ma już pewne doświadczenia, bo w 2002 roku starał się o prawo do bycia gospodarzem światowej wystawy.

Rafał Dutkiewicz podkreślił, że ta impreza ma ogromne znaczenie zarówno dla prestiżu naszego kraju, jak i dla gospodarki. Wyjaśnił, że powstaną tysiące nowych miejsc pracy, a do Polski będą przybywać turyści. Dodał, że po wystawie pozostaną nowoczesne obiekty, które będzie można wykorzystać jako - na przykład - nową siedzibę Uniwersytetu Wrocławskiego.

Gość "Sygnałów Dnia" przypomniał, że temat wystawy zaproponowany przez Wrocław to "Kultura czasu wolnego w gospodarkach świata". Wyjaśnił, że ten motyw został wybrany, bo około 40 procent światowej gospodarki jest związanych z czasem wolnym, a sama tematyka jest uniwersalna.