Polacy przeciwni usuwaniu pomników

PRZEGLĄD PRASY. Większość Polaków jest przeciwna usuwaniu z miast pomników wdzięczności Armii Czerwonej. Wskazują na to wyniki sondażu, przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej" przez firmę GfK Polonia.

33 procent ankietowanych uznało, że pomniki radzieckich żołnierzy raczej nie powinny być usuwane, a 27 procent - że zdecydowanie nie. 20 procent uważa, że pomniki raczej trzeba usunąć, a 10 procent jest co do tego głęboko przekonanych. 2 procent ankietowanych uznało, że trzeba pozostawić tylko wybrane pomniki, a 8 procent nie miało wyrobionego zdania. Najwięcej zwolenników pozostawienia pomników jest wśród ludzi starszych, a zwolenników ich burzenia - wśród młodych. Przeciwko usuwaniu pomników są głównie kobiety, a za - mężczyźni.

Karski: Polacy na pewno nie uwielbiają symboli ZSRR

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Karol Karski powiedział komentując wyniki sondażu, że nie wierzy, iż Polacy uwielbiają radzieckie symbole. - Ale rozumiem, że mieszkańcy jakiejś miejscowości, którą wyzwoliła Armia Czerwona, chcą upamiętnić sowieckich żołnierzy -dodał. Poseł Sojuszu Lewicy Demokratycznej Tadeusz Iwiński uznał natomiast wynik sondażu za dowód dojrzałości polskiego społeczeństwa. - Większość z nas sprzeciwia się instrumentalnemu traktowaniu historii, rozumiemy, że nie można jej zmienić przez próbę ponownej interpretacji - powiedział poseł Iwiński.