Kluby z NHL będą grać w Europie

Międzynarodowa Federacja Hokej na Lodzie (IIHF) zapowiedziała nowy coroczny turniej klubowy w Europie. Obok trzech drużyn ze Starego Kontynentu zagra w nim zespół z NHL. Pierwsze takie zawody odbędą się w 2008 r.

Szefowie IIHF marzą, by w turnieju brał udział aktualny zdobywca Pucharu Stanleya, ale na razie wystarczy im zespół o "znaczącej historii".

Turniej będzie rozgrywany rok rocznie we wrześniu przed startem rozgrywek NHL. Obok zespołu gospodarza zagrają w nim zwycięzca Pucharu Europy i jeszcze jeden czołowy klub ze Starego Kontynentu.

Pula nagród będzie astronomiczna jak na europejskie warunki. Zwycięzca dostanie miliona franków szwajcarskich, a pula nagród (indywidualnych i zespołowych) będzie wynosić ponda 16 milionów franków szwajcarskich (czyli 10,2 mln euro).

Turniej, który ma nosić nazwę Puchar Victorii (na cześć lodowiska Victoria Skating Rink, na którym rozegrano pierwszy odnotowany w historii mecz hokeja na lodzie) ma za zadanie rozniecić zainteresowanie europejskim hokejem klubowym i pozwolić najlepszym drużynom w Europie zbudować silniejszą pozycję.

Pierwszy turniej o Puchar Victorii ma być częścią obchodów stulecia IIHF w 2008 r.