Nowy dokument ws. śmierci Stanisława Pyjasa

Prokuratura powróci do sprawy zabójstwa Stanisława Pyjasa - dowiedziało się Polskie Radio Kraków. Stanie się tak w związku z odnalezieniem dokumentu, dotyczącego morderstwa sprzed 30 lat. W Ośrodku Karta natrafiono na list świadka, relacjonującego okoliczności śmierci krakowskiego studenta w 1977 roku. Jutro o tym dokumencie napisze "Tygodnik Powszechny".

Pełna treść dokumentu o śmierci Pyjasa - zobacz

Ostatnie śledztwo w sprawie zabójstwa Pyjasa umorzono w 1999 roku. Krzysztof Urbaniak z krakowskiej prokuratury powiedział, że będzie chciał zweryfikować ten dokument - co do faktów w nich podanych. Urbaniak przyznał, że będzie chciał również dotrzeć i przesłuchać innych świadków.

Odnaleziony list to relacja mężczyzny, który feralnej nocy przechodził dwukrotnie ulicą Szewską. Twierdzi, że widział Stanisława Pyjasa przed śmiercią, idąc do pracy na nocną zmianę. Potem, wracając z pracy, zobaczył w bramie zwłoki studenta.

Stanisława Pyjasa zamordowano w nocy z 6 na 7 maja 1977 roku. Jak dotychczas nie ustalono ani sprawców, ani konkretnego zleceniodawcy zabójstwa. Historykom i prokuratorom udało się jednak stwierdzić, że za tą sprawą stała PRL-owska Służba Bezpieczeństwa.