Rok gen. Andersa: Kukulska i Brathanki na koncercie w Drohiczynie

- Środowiska kresowe włączą się w obchody roku generała Władysława Andersa - powiedział w "Sygnałach Dnia" dr Robert Wyszyński, szef Instytutu Kresowego. Jak tłumaczył, większość z żołnierzy generała Andersa przeszła przez łagry sowieckie i dlatego pozostaną silnie związani z Kresami wschodnimi.

Główne obchody Instytut Kresowy organizuje w Drohiczynie. Jak powiedział dyrektor IK, zostanie tam zorganizowany szczególny koncert. Wystąpią między innymi Natalia Kukulska, córka Czesława Niemena oraz Brathanki, muzycy związani z Kresami - powiedział dr Wyszyński. Ponadto - jak zaznaczył szef Instytutu Kresowego - warto w tej miejscowości odwiedzić muzeum dziedzictwa kresowego, które także weźmie udział w obchodach roku generała Andersa.

Burmistrz Drohiczyna, Wojciech Borzym powiedział, że jego miasto jest świetnym miejscem na zorganizowanie tego typu uroczystości. W opinii burmistrza - miejscowość wciąż ma kresowy charakter. - To ciche, spokojne miasteczko, z przepięknym krajobrazem - mówił o swoim mieście. Przypomniał że w zaplanowanych na dziś obchodach odbędzie się apel poległych przy pomniku żołnierzy AK, msza święta w intencji żołnierzy generała Andersa i - oczywiście - wspomniany koncert. Wśród honorowych gości na koncercie w Drohiczynie pojawi się wdowa po generale Andersie.

Senat ogłosił rok 2007 rokiem generała Władysława Andersa. Jak podkreślono w przyjętej jednogłośnie uchwale, generał Anders jest symbolem chwały żołnierza polskiego, walczącego nieugięcie o wolność i niezawisłość Rzeczypospolitej.