Prezydent Kaczyński: Ustanowimy nowe święto państwowe

- W III RP nastąpił zanik patriotyzmu - powiedział w porannych "Sygnałach Dnia" Lech Kaczyński. Prezydent stwierdził, że działania ówczesnych władz świadomie zmierzały do wykorzenienia w Polakach uczuć patriotycznych. Kaczyński dodał, że w przyszłości zostanie ustanowione nowe święto państwowe.

Kaczyński nazwał działania poprzednich władz pedagogiką społeczną III Rzeczpospolitej. - To była pedagogika, która mieszała to co dobre i złe w naszej historii - powiedział.

Prezydent uznał, że programy, które poruszały trudne patriotyczne sprawy były nadawane w tamtym okresie w późnych godzinach wieczornych, a tym samym były niedostępne dla zwykłego człowieka.

Lech Kaczyński stwierdził, że w celu odbudowy polskiego patriotyzmu otworzono Muzeum Powstania Warszawskiego, zorganizowano bardzo uroczyste obchody 25 rocznicy powstania Solidarności, a także całkowicie zmieniono politykę odznaczeń. - Dziś odznaczani sa tylko ci, którzy brali udział w walce o niepodległą Polskę - zaznaczył prezydent.

Zdaniem Lecha Kaczyńskiego, w przyszłości należy ustanowić przynajmniej jeszcze jedno święto państwowe - 31 sierpnia w rocznicę podpisania Porozumień Gdańskich lub 12 września w rocznicę powołania pierwszego rządu niekomunistycznego. - Myślę, że w najbliższych latach, jeżeli będą one tak udane gospodarczo jak dotychczas, Polskę będzie stać na jeszcze jeden wolny dzień - powiedział Lech Kaczyński.

Z okazji Dnia Flagi i Święta 3 Maja Lech Kaczyński złożył na antenie Polskiego Radia życzenia Polakom, między innymi mocnego państwa, gdyż - jak podkreślił - "mocne państwo to nie zagrożenie dla obywateli, ale ich ochrona zarówno w kraju jak i zagranicą."