Będzie mniej barier w handlu UE-USA

W Waszyngtonie odbędzie się szczyt Unia Europejska - Stany Zjednoczone. Szef komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso i Kanclerz Niemiec Angela Merkel będą rozmawiać z prezydentem Georgem Bushem między innymi o współpracy gospodarczej i tarczy antyrakietowej.

Przywódcy USA i Unii Europejskiej odbędą w Białym Domu 2-godzinne spotkanie i zjedzą wspólnie lunch. Oczekiwania związane ze szczytem są jednak umiarkowane. Eksperci nie spodziewają się przełomu w takich kwestiach jak walka z globalnym ociepleniem czy światowy handel. Dojdzie natomiast do podpisania ramowego porozumienia w sprawie zniesienia niektórych barier ekonomicznych pomiędzy USA a Europą. Chodzi na przykład o ujednolicenie standardów bezpieczeństwa samochodów.

Uczestnicy szczytu będą też dyskutować o bezpieczeństwie energetycznym, irańskim programie nuklearnym oraz konflikcie izraelsko-palestyńskim. Bez wątpienia pojawi się też sprawa budowy w Polsce i w Czechach baz amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Waszyngton chciałby, aby przywódcy Unii Europejskiej poparli tę propozycję. Czy takie deklaracje padną po spotkaniu w Białym Domu, nie wiadomo. Ostatnie wypowiedzi niemieckich dyplomatów świadczą jednak o tym, że władze w Berlinie są usatysfakcjonowane amerykańskimi próbami złagodzenia sprzeciwu Rosji.