Lakshmi Mittal najbogatszym mieszkańcem Wielkiej Brytanii

?Sunday Times" ogłosił listę tysiąca najbogatszych mieszkańców Wielkiej Brytanii. Ten stustronicowy dodatek jest w Wielkiej Brytanii studiowany nie mniej dogłębnie, niż w Ameryce raport prezydenta o stanie państwa.

Listę otwiera znany i w Polsce indyjski magnat stalowy, Lakshmi Mittal wart ponad 19 miliardów funtów - czyli ponad 38 miliardów dolarów. Drugi, z ponad 22 miliardami dolarów jest Roman Abramowicz - rosyjski magnat gazowy i właściciel klubu piłkarskiego Chelsea, gubernator Czukotki i jedyny oligarcha, który ostał się dotąd w czystkach Putina.

"Sunday Times" zapowiedział, że pełna listę opublikuję listę w internecie jutro rano.

Wielka Brytania prowadzi w światowym rankingu tempa wzrostu prywatnych fortun. W sumie tysiąc najbogatszych rezydentów posiada niesłychany majątek - 360 miliardów funtów, czyli 2 biliony złotych. Liczba miliarderów potroiła się w ciągu ostatnich 4 lat i sięga dziś 68. A próg bogactwa, żeby w ogóle dostać się na listę "Sunday Timesa", podskoczył w ciągu roku z 60 do 70 milionów funtów osobistego majątku.

Konserwatywny dziennik "Daily Telegraph" zwraca jednak uwagę, że w Wielkiej Brytanii pogłębia się obecnie - do niedawna malejąca - przepaść między superbogatymi a - przecież nie ubogimi - klasami średnimi. Owocuje to między innymi galopadą cen nieruchomości, prywatnej edukacji i służby zdrowia, które były dotąd miernikiem dostatku klas średnich, a które coraz częściej przekraczają jej możliwości.