Francuzi nie lubią siebie bardziej, niż nie lubią ich Amerykanie

Francuzi nie lubią siebie nawet bardziej niż nie lubią ich Amerykanie - wynika z raportu opublikowanego w piątek.

W sondażu przeprowadzonym na zlecenie "International Herald Tribune" i telewizji France 24 wzięli udział przedstawiciele pięciu państw europejskich i Stanów Zjednoczonych. Odpowiedzi nt. Francji i Francuzów udzieliło ponad tysiąc obywateli każdego z państw, w tym samej Francji.

44 proc. respondentów z Francji i 38 ze Stanów Zjednoczonych odpowiedziało, że źle ocenia Francuzów. Negatywnie postrzega Francuzów tylko 14 proc. Niemców, 25 proc. Włochów, 29 proc. Hiszpanów i 33 proc. Brytyjczyków.

Niemcy najbardziej spośród badanych narodów cenią Francuzów - aż 73 proc. z nich zadeklarowało, że ma pozytywny obraz swoich sąsiadów. Dobrze myśli o Francuzach 63 Włochów, 54 - Hiszpanów, 41 - Brytyjczyków i 35 proc. Amerykanów. Jedynie 51 proc. Francuzów zadeklarowało, że lubi swój naród.

Amerykanie chcą wspólnej polityki, Francuzi nie

74 proc. Amerykanów uważa, że niezależnie od tego, kto wygra wybory, nowy prezydent powinien wzmocnić relacje Francji z USA.

Zgodziło się z tym jedynie 41 proc. Francuzów, natomiast 20 proc. z nich uważa, że Paryż powinien odnosić się do polityki Waszyngtonu z jeszcze większa rezerwą niż obecnie.

Francuzów