Superman był Serbem?

Serbskie media z nieukrywaną dumą i patriotyczną nutą donoszą, że na zachodzie kraju odnaleziono nowy minerał, który pod względem swej struktury bardzo przypomina fikcyjny kryptonit. To właśnie pod wpływem tego minerału słynny Superman tracił swoje siły.

Komentujący niezwykłe znalezisko zwracają uwagę, że wyimaginowany kryptonit stworzony został z pozostałości po rodzinnej planecie komiksowego superbohatera, Kryptonie, która uległa całkowitemu zniszczeniu w wyniku uderzenia wielkiego meteorytu.

"Superman jest Serbem" - reakcje na niezwykłe znalezisko przełożyły się na tytuły pierwszych stron większości serbskich dzienników. "Kurir" w narodowej euforii posunął się jeszcze dalej pisząc, że Serbowie dostali w końcu naukowy dowód na to, że są ulubieńcami Boga. Powszechny entuzjazm udzielił się również redaktorom prorządowej "Politiki", którzy na łamach numeru przekonują, że litera S na stroju człowieka za stali znaczy nic innego jak Serbia.

Nie zielony, ale podobny

Na kartach komiksu, Superman w kontakcie z kryptonitem stawał się bezradny. Żarzący się na zielono kryształ wysysał z bohatera siły życiowe czyniąc go bezbronnym niczym dziecko. Znaleziony w kopalni, w pobliżu miejscowości Jadar minerał, nie jest zielony tylko biały, nie emanuje poświatą i nie jest radioaktywny. Nazwano go Jadaryt.

Chris Stanley, mineralog z londyńskiego Muzeum Historii Naturalnej, po dokładnym przebadaniu znaleziska przyznał, że odkryty minerał pod względem budowy chemicznej przypomina komiksowy kryształ, dokładnie opisany w filmie "Superman powraca".

- Wpisałem w internetowej wyszukiwarce formułę chemiczną Jadarytu - sód, lit, bor, krzemian, wodorotlenek - i ku memu wielkiemu zdziwieniu, wiekszość znalezionych stron dotyczyła kryptonitu, największego wroga Supermana, wykradzionego w filmie przez Lexa Luthora - przyznał naukowiec.