Tomaszewski w "Co z tą Polską": Listkiewicz dokonał cudu

- To co Michał Listkiewicz zrobił dla Polski, tego nie możemy mu zapomnieć. To największy sukces polskiego futbolu - mówił w programie "Co z tą Polską" w telewizji Polsat były bramkarz reprezentacji Polski Jan Tomaszewski.

Tomaszewski był jedną z osób, które nie wierzyły w szanse Polski na organizację Mistrzostw Europy w piłce nożnej. - Nawet kiedy Platini wyciągnął kartkę z nazwami Polska i Ukraina, myślałem, że się pomylił. To, że wygraliśmy, to był cud - mówił Tomaszewski w Polsacie.

Program Tomasza Lisa poświęcony był naszym przygotowaniom do Euro 2012. Nie obyło się jednak bez dyskusji o nowej partii tworzonej przez Marka Jurka i ewentualności wcześniejszych wyborów. Zobacz nagranie :

Politycy zgromadzeni w studio zapewniali, że dzięki pełnej mobilizacji uda się dotrzymać wszystkich terminów i Euro 2012 zostanie przygotowane na czas.

- Mamy już przygotowaną projekt decyzji o warunkach zabudowy dla Stadionu Narodowego - mówiła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. - To jednak nie jest inwestycja miejska. Natomiast chcemy pomóc jeśli chodzi o infrastrukturę. Metro chcemy do tego czasu dociągnąć choć do stacji "Stadion". Warszawa będzie rozkopana przez bardziej niż miała być, ale potem komfort życia będzie dużo większy - mówiła Gronkiewicz-Waltz.

Prezes PZPN Michał Listkiewcz zapewniał, że mieszkańcy Lipska zaakceptowali fakt rozkopania miasta przed finałami Mistrzostw Świata. - Musimy pamiętać, że takiej szansy nie będziemy mieli przez 50 najbliższych - mówił Listkiewicz. - Nie dostaniemy Igrzysk Olimpijskich ani Mistrzostw Świata. Gdybyśmy nie aplikowali teraz o te mistrzostwa, nie dostalibyśmy ich przez 20 najbliższych lat. Zmobilizujmy się. Zobacz nagranie :

Zdaniem ministra sportu Tomasza Lipca na czele komitetu organizacyjnego powinien stanąć premier Jarosław Kaczyński, bo to podniesie rangę tej instytucji. Zgadza się z nim eurodeputowany PiS Adam Bielan. - Premier będzie podejmował kluczowe decyzje dotyczące inwestycji. Trzeba będzie łamać opór biurokratów, którzy będą się sprzeciwiali przyśpieszeniu prac np. przy autostradach - mówił.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz uważa, że decyzja o przyznaniu nam organizacji Euro 2012 przyszła w szczęśliwym momencie. - Mamy projekty, które będą dofinansowane z Unii Europejskiej. Zrealizowalibyśmy je i tak, ale organizacja Euro to przyśpieszy - mówił Adamowicz.

Publiczność w programie "Co z tą Polską" też była przekonana, że Euro uda się przygotować na czas. Zobacz nagranie :

Były premier, a obecnie prezes PKO SA zwracał uwagę, żeby pamiętać o partnerstwie z Ukraińcami. - Pewne nasze projekty być może wymagają zweryfikowania pod kątem połączeń z Ukrainą. Bo teraz do Kijowa latamy przez Wiedeń - mówił Bielecki.

Politycy PiS i PO deklarowali współpracę przy organizacji Euro. Zobacz nagranie :

W sms-owej sondzie przeprowadzonej wśród widzów "Co z tą Polską" 53 proc. głosujących uznało, że poradzimy sobie z przygotowaniami do Euro 2012. 47 proc. było innego zdania.