Książki i róże na całym świecie

Poniedziałek 23 kwietnia to święto Sant Jordi - Świętego Jerzego, patrona Katalonii, z którego krwi utoczonej na ziemię podczas walki ze smokiem miały wyrosnąć czerwone róże. To także rocznica śmierci dwóch wielkich pisarzy - Cervantesa i Szekspira.

W 1995 r. UNESCO ogłosiło ten dzień Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich. Sant Jordi w średniowieczu był też dniem poetyckich turniejów przejętych od prowansalskich trubadurów. Wtedy mężczyźni ofiarowywali kobietom wiersze, a one im róże. Tradycja przetrwała - Hiszpanie tego dnia obdarowują się książkami i czerwonymi różami.

Także w Polsce w ten weekend będzie się sporo działo: w księgarniach i bibliotekach w całym kraju odbędą się wieczory autorskie, głośne czytania z udziałem znanych osób, wystawy, promocje, panele dyskusyjne i czytelnicze maratony.

Jedną z akcji w ramach Światowego Dnia Książki jest europejski projekt "Przyłapani na czytaniu" ("Get Caught Reading"). Biorą w nim udział znani ludzie, którzy dzielą się swoimi czytelniczymi pasjami i własnym przykładem zachęcają do sięgania po lekturę. Akcja ma charakter non profit. W tym roku wśród ambasadorów czytelnictwa są m.in.: Jan Nowicki, Filip Bajon, Karolina Gruszka, Maciej Stuhr, Janusz Głowacki, Jan Nowicki, Kora i Kamil Sipowicz, Roman Paszke, Leszek Możdżer i Joanna Szczepkowska. Inauguracja Dnia Książki odbyła się wczoraj w Teatrze Polonia w Warszawie. Otwarto wystawę zdjęć z wizerunkami przyłapanych na czytaniu gwiazd, która już dziś ruszy w Polskę - na początek do Krakowa. Jutro po ulicach Warszawy kursować będzie zabytkowy Tramwaj Zwany Pożądaniem, w którym będzie można porozmawiać z pisarzami. Co godzinę pojazd pojawiać się będzie po obu stronach Wisły. Podobne tramwaje pojawią się w Gdańsku, Bydgoszczy i Krakowie. Organizatorem imprez Dnia Książki jest Polska Izba Książki, partnerami: Izba Księgarstwa Polskiego, Instytut Książki, Stowarzyszenie Księgarzy Polskich, EMPiK, Polskie Towarzystwo Wydawców Krajowych, Słowo/Obraz Terytoria i PWM.