Gigantyczna kontrola w szpitalach

Policja przeszukała 66 szpitali w 13 województwach oraz dwie siedziby Narodowego Funduszu Zdrowia. Jak się dowiedział RMF FM, akcja ma związek ze śledztwem w sprawie afery korupcyjnej w służbie zdrowia.

Jak podaje radio na polecenie prokuratury w Radomiu przeszukano i zabezpieczono dokumenty. Policjanci szukali akt, dotyczących przetargów z ostatnich kilku lat, w których występowały podejrzewane o korumpowanie urzędników firmy farmaceutyczne. W grę wchodzi ustawianie przetargów oraz finansowanie lekarzom zagranicznych wycieczek w zamian za wypisywanie konkretnych leków. Rozpoczęta dziś akcja potrwa kilka dni.

Na Dolnym Śląsku przeszukano kilkanaście szpitali. - Nie wiemy, o co chodzi. Dostaliśmy tylko nakazy przeszukania i polecenie zabezpieczenia konkretnych dokumentów - mówią policjanci. Z informacji "Gazety Wyborczej" wynika, że wszystko miało być trzymane w wielkiej tajemnicy. Szczegółowe informacje, jakie dokumenty i skąd mają być zabrane, dotarły do Wrocławia dopiero w piątek rano.

Kilka dni temu "Wprost" napisało o "największej aferze w dziejach polskiej służby zdrowia". Zdaniem gazety prokuratorzy i policjanci dysponują dowodami na to, że w nielegalnym procederze brali udział wysocy urzędnicy NFZ i Ministerstwa Zdrowia oraz członkowie zarządów dwóch dużych międzynarodowych firm - jedna produkuje leki, a druga wyroby medyczne.

Zastępca prokuratora generalnego Jerzy Engelking mówił wtedy, że w sprawie tak zwanej afery lekowej prokuratura postawiła na razie zarzuty 26 osobom. Nie ma także dowodów na udział w aferze urzędników z Ministerstwa Zdrowia.

Radio TOK FM ujawniło natomiast, że z dokumentów prokuratury w Radomiu, wynika, że śledztwo prowadzone jest także w sprawie praktyk firmy Johnson&Johnson, która miała przekupywać lekarzy. Według zeznań jednego z pracowników firmy, proceder polegał na dawaniu dużych łapówek w zamian za przepisywanie konkretnych leków lub ustawianie przetargów w szpitalach. Warunki przetargów ustalano tak, że mogła wygrać tylko jedna firma. Więcej