MF: raczej nie będzie legalnego hazardu w internecie

Wszystko wskazuje na to, że nie będzie legalizacji gier i zakładów hazardowych w internecie. Rzecznik ministerstwa finansów Kuba Lutyk powiedział IAR, że resort rozważał sprawę zalegalizowania hazardu w internecie i objęcia go monopolem państwa, ale staje się to coraz mniej prawdopodobne.

Koszty ewentualnej kontroli hazardu w internecie byłyby bardzo wysokie i całe przedsięwzięcie mało opłacalne - powiedział rzecznik.

Kuba Lutyk zwrócił też uwagę, że Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał niekorzystny wyrok w sprawie legalizacji we Włoszech podobnego rozwiązania, jakie planowano wprowadzić w Polsce. Chodzi o legalizację hazardu w internecie, objętego monopolem państwowym.

Rzecznik ministerstwa finansów poinformował, że sprawa legalizacji gier i zakładów hazardowych w internecie nie jest to końca rozstrzygnięta. W przygotowaniu jest nowelizacja ustawy o grach losowych, która prawdopodobnie jeszcze wiosna powinna trafić do prac w parlamencie - powiedział rzecznik.

Kuba Lutyk powiedział, że przeciwko legalizacji hazardu w internecie przemawia to, że jest on wdzięcznym polem do prania brudnych pieniędzy. Dlatego też na świecie i w Polsce hazard jest objęty szczególnym i kosztownym nadzorem podatkowym. W przypadku internetu ta kontrola byłaby bardzo trudna - dodał rzecznik resortu finansów.