Abp Nycz: Kościół ciągle uczy się działania

Metropolita warszawski, arcybiskup Kazimierz Nycz powiedział, że Kościół ciągle uczy się działania w warunkach pluralizmu i demokracji.

W rozmowie w "Sygnałach Dnia" w Programie Pierwszym Polskiego Radia arcybiskup Nycz wyraził opinię, że Kościół z biegiem czasu coraz lepiej przystosowuje się do tej sytuacji.

Metropolita podkreślił, że Kościół zawsze będzie znakiem sprzeciwu wobec pewnych zjawisk i postaw. Nie oznacza to jednak szukania wrogów, ale zajmowanie jasnego stanowiska wobec takich zjawisk, jak na przykład relatywizm.

Arcybiskup Nycz powiedział, że w Polsce daje się zauważyć proces laicyzacji. Za jego przejaw uznał między innymi zamknięcie człowieka na sferę spraw boskich. Arcybiskup dodał, że dotarły do nas procesy znane z Europy Zachodniej. Podkreślił, że polski Kościół powinien wykorzystać doświadczenia tamtejszych Kościołów przy ewangelizacji w dzisiejszych czasach.

Mówiąc o katolickiej nauce społecznej, metropolita zauważył, że w przy jej głoszeniu w ostatnim okresie zwracano większą uwagę na prawa człowieka, niż na jego obowiązki.