Wczoraj ogłoszono finałową listę powieści nominowanych do nagrody literackiej IMPAC Dublin 2007. Ten pomyślany z rozmachem przez władze irlandzkiej stolicy międzynarodowy laur (100 tys. euro) to najbardziej demokratyczna nagroda tego typu - książki są nominowane przez biblioteki z całego świata, a jedynym ograniczeniem jest istnienie angielskiego przekładu dzieła.
W tym roku na tzw. długiej liści znalazło się 138 powieści (28 z nich spoza kręgu anglosaskiego, w tym trzy z Polski - "Tryby" Magdaleny Tulli, "Mercedez-Benz" Pawła Huellego i "Wojna polsko-ruska..." Doroty Masłowskiej). Sześcioosobowe jury do finałowej ósemki wybrało: ("Śalimara klauna" Salmana Rushdiego; opisującą epizod z życia Conan-Doyle'a powieść "Arthur and George" Juliana Barnesa, "A Long Long Way" Sebastiana Barry'ego, irlandzką opowieść o I wojnie światowej; znane już w Polsce powieści: ("Powolny człowiek" południowoafrykańskiego noblisty J.M. Coetzee'go i "Strasznie głośno, niesamowicie blisko", rzecz o 11 września Amerykanina Jonathana Safrana Foera; "The Short Day Dying" Petera Hobbsa, o poszukiwaniu wiary przez XIX-wiecznego kaznodzieję z angielskiej prowincji; przewrotny kryminał z teksańsko-meksykańskiego pogranicza "No Country for Old Man" Cormaca McCarthy'ego; oraz "Our Stealing Horses" Norwega Pera Pettersona o zakłócających starość tajemnicach z przeszłości.
Zwycięzcę poznamy 14 czerwca. Wśród dotychczasowych laureatów są m.in. Colm Tóibin, Orhan Pamuk, Michel Houellebecq, Herta Muller i Javier Marias.