Nowe centrum sztuki w Radomiu

Z inicjatywy Andrzeja Wajdy na niewielkiej powierzchni, ale za to w krótkim czasie w Radomiu powstanie nowy budynek dla sztuki współczesnej.

Pomieści zbiory sztuki drugiej połowy XX wieku i najnowszej należące do Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu (oddziału Muzeum Okręgowego im. Jacka Malczewskiego). Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" będzie podlegać zarządowi województwa mazowieckiego i znajdzie się w starej elektrowni w centrum Radomia. To budynek z 1901 r. We wrześniu ogłoszono konkurs architektoniczny na jego adaptację i rozbudowę. Wygrał go zespół Andrzeja Kikowskiego z Warszawy.

Wczoraj w Zachęcie w Warszawie inicjator budowy tej placówki Andrzej Wajda, przedstawiciele muzeum, władz województwa mazowieckiego oraz młodzi architekci z zespołu Andrzeja Kikowskiego spotkali się z publicznością, by przedstawić projekt. Można go oglądać w Zachęcie do 10 kwietnia. Doskonale wchłania on dawną ceglaną architekturę, podkreślając jej urok, a jednocześnie subtelnie z nią kontrastuje. Kilka geometrycznych, dynamicznie ułożonych brył wpasowanych zostanie pomiędzy odrestaurowane zabytkowe fabryczne hale. Zewnętrzna powierzchnia nowych części ma być wykonana z polakierowanej na czarno, lśniącej blachy. Fragment sufitu jest przeszklony, przez szerokie panoramiczne okna wpada dużo światła.

Budynek ma mieć 5 tys. m kw. powierzchni, jego koszt początkowo szacowano na 9 mln zł, ale biorąc pod uwagę rosnące ceny materiałów budowlanych i koszt wyposażenia, może dojść nawet do 30 mln. 5,5 mln dają władze Mazowsza, reszta ma pochodzić z funduszy europejskich, w tym z tzw. norweskiego mechanizmu finansowego, który przeznaczony jest na przebudowę budynków przemysłowych na instytucje kultury. Budowa powinna się zacząć w przyszłym roku, a skończyć w 2010.

Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu obecnie funkcjonuje w dwóch małych kamienicach w rynku, a ma ponad 4 tys. dzieł. W jego zbiorach są m.in. prace Nowosielskiego, Hasiora, Fangora oraz dary przekazane przez Andrzeja Wajdę i Krystynę Zachwatowicz.