Tysiące zakładów budżetowych do likwidacji?

Reforma finansów publicznych zakłada likwidację tysiąca gospodarstw i 3 tysiący zakładów budżetowych - wynika z informacji Radia Zet, które dotarło do projektu reformy. Jego założenia mają zostać przedstawione jutro na wspólnej konferencji wicepremier Zyty Gilowskiej i premiera Jarosława Kaczyńskiego.

Przed likwidacją uchroni się jedynie gospodarstwo kancelarii prezydenta zajmujące się cateringiem i prezydenckimi limuzynami Jak podaje Radio Zet, w wyniku likwidacji gospodarstw i zakładów100 tysięcy osób może stracić zajęcie, a budżet państwa w 3 lata zaoszczędzi 8 miliardów złotych.

Projekt zakłada likwidację Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska, które w znacznej mierze są poobsadzane przez polityków. Zniknie też wiele rządowych agencji. Z pewnością jednak zostanie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Agencja Rynku Rolnego, bo są to agencje płatnicze i każda zmiana w ich funkcjonowaniu wymagałaby ponownej akredytacji w Unii Europejskiej- Mam pewność, że napotkam tutaj olbrzymi opór, to są takie państewka w państwie, mają suwerenność jak w średniowieczu - powiedziała Radiu Zet wicepremier Zyta Gilowska.

Z informacji radia wynika , że wicepremier Gilowska planuje też przekształcenie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w jednostkę budżetową. Jeśli Gilowskiej uda się zrealizować ten pomysł, ZUS nie będzie mógł się zadłużać.