Szczepienia przeciw sepsie ruszyły

Dziś rozpoczęły się w powiecie brzeskim szczepienia 11 tysięcy dzieci przeciw śmiercionośnym meningokokom, wywołującym sepsę.

Pierwsze partie szczepionek dotarły m.in. do Państwowego Gimnazjum nr 3 przy ul. Bohaterów Monte Cassino; tam uczyła się 14-Dorota, która zmarła na sepsę. Do szczepienia zakwalifikowano wszystkich 539 uczniów szkoły; tu akcja zaczęła się w poniedziałek o godz. 11, a zakończy się we wtorek, najpóźniej w środę.

W poniedziałek szczepiono także dzieci w dwóch innych szkołach w mieście. W ciągu dwóch tygodni ma zostać zaszczepionych co najmniej 11 tysięcy dzieci i młodzieży w wieku 11 - 19 lat w powiecie brzeskim. - Zamówiliśmy 14,5 tysiąca szczepionek, tak, by wystarczyło dla wszystkich uczniów w określonym wieku, by nie dochodziło do sytuacji, gdy na przykład uczeń chodzi do brzeskiej szkoły, ale mieszka poza powiatem, czy odwrotnie - mówi Kazimierz Łukawiecki, dyrektor opolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, który oddelegował do kwalifikowania do szczepień pięciu swoich pracowników - lekarzy.