Fotyga: MSZ nie będzie reagował na artykuł o braciach Kaczyńskich

Minister Anna Fotyga powiedziała, że MSZ nie zajmie oficjalnego stanowiska ws. artykułu w brukselskim tygodniku "European Voice", gdyż nie byłoby to zgodne z ogólnie przyjętymi zasadami. - Nie ma stanowisk ministerstw spraw zagranicznych wobec enuncjacji prasowych - powiedziała. Wychodzący w Brukseli prestiżowy tygodnik opublikował artykuł o Polsce pod rządami Braci Kaczyńskich, zatytułowany "Polskie marzenia tłuczonych kartofli".

Dodała jednak, że - zdaniem rządu - artykuły te są szkodliwe, wypaczają wizerunek Polski, są bardzo niesprawiedliwe w stosunków do polskich władz.

Wychodzący w Brukseli prestiżowy tygodnik opublikował artykuł o Polsce pod rządami braci Kaczyńskich, zatytułowany "Polskie marzenia tłuczonych kartofli".

Minister Fotyga dodała, że na artykuł zareagowało już przedstawicielstwo Polski przy Unii Europejskiej.

Fotyga: Temat tarczy poruszony był tylko raz

Na dwudniowym spotkaniu unijnych ministrów spraw zagranicznych w Bremie, w którym udział wzięła minister Fotyga, rozmawiano między innymi na temat statusu Kosowa, procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie i spraw związanych z Azją Centralną.

Fotyga powiedziała, że sprawa tarczy antyrakietowej była poruszona tylko raz - podczas lunchu. Minister powiedziała, że udzieliła po raz kolejny wyjaśnień i sprawa ta nie była dalej przedmiotem dyskusji.

Fotyga: Nadal liczymy na porozumienie z Kazachstanem ws. ropociągu

Odnosząc się do planowanego na maj w Warszawie szczytu energetycznego minister Fotyga powiedziała, że mimo ostatnich wypowiedzi prezydenta Kazachstanu nadal liczy na jego zaangażowanie i udział w realizacji projektu ropociągu Odessa-Brody-Płock. Liczy też na obecność prezydenta Nazarbajewa podczas majowego szczytu energetycznego.

Nazarbajew podczas niedawnej wizyty Lecha Kaczyńskiego w Kazachstanie powiedział, że trasa ewentualnego rurociągu nie powinna omijać Rosji. Anna Fotyga dodała, że liczy również, że w projekt nadal będzie się angażowała Ukraina.

Reakcja MSZ ws. obraźliwego artykułu: