Wicepremier Zyta Gilowska niepokoi pracodawców

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych ?Lewiatan? skrytykowała zapowiedź sprzeciwu wicepremier Zyty Gilowskiej wobec ujednolicenia w ramach UE podstawy opodatkowania dochodów firm.

Swój sprzeciw Gilowska zapowiedziała w ostatni wtorek w czasie posiedzenia unijnej rady ministrów ds. ekonomii i finansów.

Unijny komisarz ds. podatków Laszlo Kovacs chce, by firmy z krajów UE w ten sam sposób określały swoje przychody i koszty. Inaczej mówiąc, by płaciły podatek CIT od dochodu ustalonego w jednakowy sposób.

Wysokość stawki podatku każdy kraj ustalałby jednak tak jak dziś samodzielnie.

Przedsiębiorcy: Propozycja KE jest korzystna

Zdaniem polskich ekspertów podatkowych i przedsiębiorców taka zmiana przepisów byłaby korzystna dla polskich firm. Zyta Gilowska uznała jednak, że "nie jest to zgodne z naszym interesem gospodarczym".

W piątek Lewiatan wydał oświadczenie, w którym stwierdza, że "z niepokojem" przyjął tę wypowiedź. - W ocenie przedsiębiorców ujednolicenie podstawy opodatkowania w podatku dochodowym od osób prawnych to inicjatywa korzystna dla Polski, która przez polski rząd co do zasady powinna być wspierana - czytamy w stanowisku pracodawców.

Dziś ta podstawa jest w Polsce wyższa niż w wielu krajach Unii (nasz katalog wydatków, których firmy nie mogą uznać za koszty uzyskania przychodu, jest znacznie obszerniejszy). A wyższa podstawa to wyższy podatek.