Pleszew nadal bez wody

12. dzień Pleszew nie ma wody pitnej w kranach. Wczoraj pracownicy przedsiębiorstwa wodociągowego przepłukiwali sieć i dlatego mieszkańcy musieli po południu na 20 minut odkręcić wszystkie krany. Na razie nie ma na tyle dobrych wyników płukania sieci, by woda nadawała się do picia. Liczba bakterii coli spada, ale wolno. Próbki wody będą dziś ponownie badanie.

Na te wyniki czeka, między innymi, pleszewski szpital. Tam wody wprawdzie jeszcze nie można pić, ale można się w niej od wczoraj wykąpać. Szpital był bez wody od soboty, bo do hydroforu dostały się bakterie z miejskiego ujęcia. Wstrzymano wszelkie zabiegi, wykonywano tylko operacje ratujące życie.

Pacjentów zaopatrzono w butelkowaną wodę mineralną, chusteczki i specjalne płyny do dezynfekcji rąk. Jak dowiedziało się Radio Merkury wskutek pięciodniowego braku wody szpital stracił pół miliona złotych. To wstępne koszty, które placówka poniosła na zakup jednorazowych naczyń, środków dezynfekcyjnych, butelkowanej wody, a także z powodu utraty przychodów z Narodowego Funduszu Zdrowia.