Starbucks otworzy pierwszą kawiarnię w Polsce

Pierwszy lokal z logo największej na świecie sieci kawiarni pojawi się prawdopodobnie w połowie przyszłego roku.

Starbucksa na krajowy rynek będzie wprowadzać spółka AmRest prowadzącą w Polsce dwie inne duże sieci - Pizza Hut oraz KFC. W czwartek firma poinformowała o podpisaniu wstępnej umowy w tej sprawie. Ostateczne porozumienie według Pawła Kudzia z AmRestu zostanie zawarte w drugim kwartale. - Pierwsza kawiarnia pojawi się w ciągu ośmiu-dziesięciu miesięcy po podpisaniu finalnych umów - twierdzi Kudzia. Gdzie - tego AmRest nie zdradza.

Kawiarnie Starbucks prawdopodobnie nie będą lokowane w centrach handlowych. - Przy wyborze lokalizacji zawsze kierujemy się charakterem marki - twierdzi Kudzia. A jego zdaniem Starbucks "staje się integralną częścią danej okolicy, społeczności".

Pierwszy Starbucks był otwarty w Seattle w USA w 1971 roku. Firmę założyło trzech wspólników: nauczyciel angielskiego Jerry Baldwin, nauczyciel historii Zev Siegel i pisarz Gordon Bowker. Dziś w kawiarniach sieci pracuje 140 tys. osób. Jej przychody za ubiegły rok to 7,8 mld. dol. Firma ma ponad 12 tys. lokalizacji na całym świecie. Przez przeciwników (alterglobalistów) kawiarnie Starbucksa są uważane za symbol niepotrzebnej globalizacji oraz amerykańskiego imperializmu zarówno ekonomicznego, jak i kulturalnego.

Starbucks to: