Ukraina: Juszczenko grozi rozwiązaniem parlamentu

Prezydent Ukrainy grozi rozwiązaniem parlamentu jeśli ten nie będzie przestrzegał zapisów konstytucji. W odpowiedzi deputowani zapewniają, że nie łamią prawa.

Zdaniem Wiktora Juszczenki, przy tworzeniu koalicji rządzącej łamane jest prawo. Chodzi o deputowanych, którzy wychodzą z opozycji i popierają rząd. Prezydent zagroził nawet rozwiązaniem parlamentu. "Jeżeli niektóre partie twierdzą, że powstanie koalicja mająca większość konstytucyjną - 300 głosów wtedy trzeba podjąć decyzję polityczną i zrobić wcześniejsze wybory" - powiedział Wiktor Juszczenko.

Jednocześnie prezydent nie ukrywa, że najlepszym rozwiązaniem byłby dialog. Ta droga wyjścia z konfliktu podoba się też większości deputowanych. Podsumowując debatę w Radzie Najwyższje wiceprzewodniczący parlamentu Adam Martyniuk podkreślił, że większość, a właściwie każdy kto wziął w niej udział uważa, że trzeba działać rozsądnie i w ramach konstytucji.

Obie strony inaczej jednak interpretują konstytucję i nawołując do dialogu jednocześnie przygotowują na najbliższe dni wielkie manifestacje w Kijowie.