Ziobro: Prawdopodobne śledztwo ws. informacji zawartych w rozmowie Oleksego z Gudzowatym

Minister sprawiedliwości uznał za wysoce prawdopodobne wszczęcie osobnego śledztwa w sprawie informacji zawartych w upublicznionej rozmowie Józefa Oleksego z Aleksandrem Gudzowatym.

Zbigniew Ziobro powiedział w programie "kwadrans po ósmej" w TVP1, że jeśli nagrania zostaną uznane za wiarygodne to niektóre wątki mogą być badane w nowym postępowaniu. Minister sądzi, że będzie prowadzone śledztwo, które połączy najistotniejsze wątki. Dodał, że decyzję jak sprawę prowadzić pozostawi prokuratorom.

Według Ziobry, szereg informacji ma charakter opisu zdarzeń, które można uznać za przestępcze. Minister powiedział, że jeśli miały miejsce działania, wedle których najwyżsi funkcjonariusze państwa wykorzystywali swoje funkcje do robienia prywatnych interesów i zdobywania fortun, to byłaby to jawna korupcja.

Zbigniew Ziobro dodał, że decyzja co do śledztwa zapadnie za kilka tygodni, gdy nagrania przekazane prokuraturze przejdą specjalistyczną analizę.

Prokuratura dopiero od 8 marca dysponuje nagraniami. Jest to wiele godzin nagrań nie najlepszej jakości. I dlatego - wyjaśnił minister - prokuratorzy jeszcze ich nie słuchali. Nagrania zostały wysłane do kompetentnej instytucji, która dysponuje odpowiednim sprzętem umożliwiającym dokładne analizy treści rozmowy.

Na razie nagranie z rozmowy Oleksy-Gudzowaty jest włączone do akt śledztwa w sprawie gróźb karalnych pod adresem biznesmena.