To część obchodzonego na całym świecie Roku Karola Szymanowskiego. - Zacznie się od kilkugodzinnego programu zarejestrowanego w Atmie, muzeum Szymanowskiego w jego willi w Zakopanem - mówi Robert Kamyk, kierownik redakcji teatru i muzyki TVP Kultura. O Szymanowskim opowiedzą m.in. Joanna Wnuk-Nazarowa, muzyk góralski Jan Karpiel-Bułecka i Maciej Pinkwart. Będą też filmy dokumentalne ("Harnasiowa nuta") i archiwalne koncerty, m.in. Wandy Wiłkomirskiej.
W ciągu sześciu dni będzie można obejrzeć najlepsze audycje z archiwum TVP poświęcone Szymanowskiemu, m.in. film dokumentujący głośną premierę opery "Król Roger" w Palermo w inscenizacji Krzysztofa Zanussiego. A poza tym premierowe programy z udziałem Kwartetu Śląskiego, Olgi Pasiecznik i Karola Radziwonowicza.
"Tydzień z Szymanowskim" zakończy się 29 marca - w 70. rocznicę śmierci Szymanowskiego. TVP Kultura uczci ją wielkim finałem - transmisją ze studia koncertowego Polskiego Radia recitalu skrzypaczki Agaty Szymczewskiej, zwyciężczyni ubiegłorocznego Konkursu im. Wieniawskiego.
Jeszcze żaden polski kompozytor nie doczekał się tak nowoczesnej promocji jak Szymanowski, który otworzył polską muzykę na modernizm i stał się wzorem dla kolejnych pokoleń polskich kompozytorów, a dziś jego twórczość przeżywa na Zachodzie renesans.
Ta nowoczesna promocja to także współpraca z internetową iTVP. Strona szymanowski.itvp.plzapowiada portal poświęcony autorowi "Stabat Mater". - Konkursy Chopinowski i Wieniawskiego pokazały, że internauci chcą słuchać muzyki poważnej, a internet to doskonałe medium dla tego typu treści - mówi Andrzej Szewczyk z iTVP.
Na ekranie komputera będzie można nie tylko oglądać większość programów i recitali pokazywanych w TVP Kultura, ale także odtwarzać filmy wideo z wywiadami i analizami poświęconymi kompozytorowi. O artyście będą mówić m.in. Krzysztof Zanussi i Jerzy Maksymiuk. W serwisie znajdzie się kalendarium Roku Szymanowskiego, biografia artysty i wirtualny przewodnik po Atmie. W iTVP zamieszczone zostaną także recenzje płyt z utworami Szymanowskiego, przewodnik po książkach o kompozytorze, galeria zdjęć i przewodnik po miejscach związanych z Szymanowskim. Listy Szymanowskiego czytał będzie Jerzy Radziwiłowicz. Część serwisu ma być dostępna po angielsku.