Punkowe harce na parkiecie

Myth Takes

!!!

Warp

!!! bywali już obwoływani zespołem z najdziwniejszą nazwą w historii muzyki rockowej. Te trzy wykrzykniki należy czytać jako mlaśnięcia, coś w rodzaju "czk, czk, czk". Inspiracją dla nazwy był film "Bogowie muszą być szaleni", w którym usłyszeć można mieszkających na pustyni Kalahari Buszmenów - w ich języku te mlaśnięcia to regularne spółgłoski. !!! dzierżą też tytuł "zespołu, który najtrudniej znaleźć w internecie". Proszę sprawdzić, co się stanie, gdy wpiszemy ich nazwę do poczciwego Google'a.

Na szczęście nie sama nazwa zwraca uwagę na !!!. Ta grupa to - oprócz Rapture, Radio 4 i LCD Soundsystem - jeden z pionierów nowojorskiego dance punka. Na dwóch poprzednich płytach współtworzyła zręby stylu. Na "Myth Takes" wciąż wierna jest łączeniu tanecznych rytmów z nowofalowymi gitarami. Może i sama scena dancepunkowa ma już swoje najlepsze dni za sobą, ale dobrze, że !!! nie oglądają się na mody. "Myth Takes" już teraz uznać można za klasyka gatunku. Późnego klasyka, przez co zespół z jednej strony podsumowuje to wszystko, co w dance punku najlepsze, a z drugiej rozsadza go od środka. Te dziesięć kompozycji to oczywiście wymarzona kolekcja na jakąś alternatywną taneczną imprezę - dominuje w nich rytm, trans i nerwowe brzmienia gitar pożyczone zarówno od Talking Heads, jak i Gang Of Four.

Ale !!! sięga dużo dalej. Wypełnia swoje utwory funkowym pulsem, rytmami rodem z muzyki afrykańskiej, czasem zatraca się w transie i zaczyna brzmieć niczym jakiś współczesny krewniak Can ("Must Be The Moon", "Bend Over Beethoven"), aby za chwilę wyskoczyć z rytmem i energią, które spokojnie mogłyby ubarwić jakiś numer Garry'ego Glittera ("Yadnus"). Zdumiewające zderzenie z pozoru zupełnie odmiennych estetyk - płyta, która wytrąca z ręki wszystkie argumenty przeciwników dance punka (o ile tacy jeszcze w ogóle się ostali). Pytanie tylko, czy lepiej poddać się jej hipnotycznej mocy i słuchać tych utworów w spokoju, czy raczej dać ponieść się jej transowi na tanecznym parkiecie. Oba rozwiązania są równie dobre.