Urodzinowa impreza Europy

W najbliższy weekend Europa będzie świętować pół wieku Unii Europejskiej.

Obchody z wielką pompą planowane są w Niemczech, Brukseli i wielu krajach UE. Polskie władze nie szykują na tę okazję żadnych publicznych imprez.

Najgoręcej będzie w Niemczech, które przewodniczą właśnie Unii Europejskiej. W Berlinie przez całą noc z soboty na niedzielę będzie można zwiedzać muzea lub bawić się w jednym z 27 klubów, które planują imprezy urodzinowe.

W każdym będzie grał zespół z innego państwa członkowskiego (z Polski będzie to Village Kollektiv), a klubowiczów będą wozić od jednego do drugiego lokalu specjalne autobusy. Później zespoły będą uczestniczyć w tournée po 50 niemieckich miastach.

Głowy państw Unii będą w Berlinie świadkami podpisania przez kanclerz Angelę Merkel, szefa Komisji Europejskiej José Manuela Barrosa i przewodniczącego europarlamentu Hansa-Gerta Pötteringa urodzinowej deklaracji. Jeśli im się uda, zjedzą 54 tradycyjne torty - po dwa z każdego kraju UE.

W Brukseli 24 marca odbędzie się koncert "gwiazd Europy" - m.in. Zucchero, Simply Red, Carli Bruni, The Scorpions, Kim Wilde i Nany Mouskouri - a w Rzymie szczyt młodzieży.

W Słowenii w obchodach uczestniczyć będą spadochroniarze, którzy skakać będą z flagami UE w dłoniach, a w Madrycie ułożone mają zostać gigantyczne puzzle z Europą.

Polskie władze nie szykują publicznych obchodów. - Prezydent udaje się na szczyt do Berlina - usłyszeliśmy w kancelarii Lecha Kaczyńskiego. Marszałek Sejmu Marek Jurek jedzie na zlot marszałków do Rzymu i Florencji. - Po powrocie 24 marca będzie obchodził narodowy dzień życia. W tym roku jego tematem jest małżeństwo - powiedział nam jego rzecznik Szymon Ruman.

Obchody organizuje za to przedstawicielstwo KE i europarlamentu - w niedzielę o 11.30 przed przedstawicielstwem Komisji u zbiegu ulic Świętokrzyskiej i Jasnej w Warszawie. - Każdy będzie mógł się podpisać na ponadmetrowej wysokości kartce urodzinowej dla Unii - mówi Rafał Rudnicki z przedstawicielstwa Komisji. Rozdawany będzie znaczek z logo UE, który Poczta Polska emituje z tej okazji w 500 tys. egzemplarzy.

Później m.in. pod Dworcem Śródmiejskim na wiszącej w powietrzu kuli wyświetlane będą filmy z podpisania traktów rzymskich, które 50 lat temu stworzyły podstawy dzisiejszej Unii.