Bp Libera do P這cka, kto sekretarzem Episkopatu?

Biskup Piotr Libera zostanie najprawdopodobniej nowym ordynariuszem p這ckim.

Nominacja, o której poinformowała "Rzeczpospolita", ma być ogłoszona w najbliższych dniach. 56-letni Libera, biskup pomocniczy od dziewięciu lat jest sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski. Z tej funkcji będzie musiał zrezygnować. Nowy sekretarz zostanie wybrany najprawdopodobniej na najbliższym zebraniu plenarnym Episkopatu w czerwcu. Kto ma szansę na to stanowisko?

Sekretarzem zostanie któryś z młodszych biskupów pomocniczych. Z naszych informacji wynika, że może być to bp Stanisław Budzik z Tarnowa, bp Henryk Tomasik z Siedlec lub bp Piotr Jarecki w Warszawy.

Diecezja płocka nie ma ordynariusza od trzech miesięcy, kiedy opuścił ją abp Stanisław Wielgus. Po niedoszłym ingresie abp Wielgus otrzymał status arcybiskupa seniora archidiecezji warszawskiej, a diecezją płocką zarządza jej administrator, biskup pomocniczy Roman Marcinkowski.

Są też kandydaci na następcę abp. Kazimierza Nycza, który po nominacji na metropolitę warszawskiego opuszcza diecezję koszalińsko-kołobrzeską.

Jak dowiedziała się "Gazeta", nowym ordynariuszem tej diecezji zostanie bp Antoni Długosz, biskup pomocniczy diecezji częstochowskiej, lub bp Edward Dajczak, biskup pomocniczy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Bp Długosz ma 66 lat, jest znanym duszpasterzem dzieci. Założył ośrodek rehabilitacyjny dla narkomanów Betania w Mstowie pod Częstochową. Jest także kapelanem Domu Pomocy Społecznej dla Umysłowo Upośledzonych w Częstochowie. 58-letni bp Dajczak jest organizatorem Przystanku Jezus - akcji ewangelizacyjnej organizowanej na festiwalu rockowym Przystanek Woodstock.