Środa dniem żałoby narodowej w Rosji

W całej Rosji dziś żałoba narodowa. Ogłoszono ją po serii wypadków do jakich doszło wciągu ostatnich 4 dni. Zginęło w nich 175 osób. Dziś odbędą się pierwsze pogrzeby górników, którzy zginęli w Nowokuźniecku. W kopalni nadal trwa akcja poszukiwawcza. Prezydent Kaczyński wystosował depeszę kondolencyjną do Władimira Putina.

Sobota - katastrofa samolotu w Samarze. Poniedziałek - wybuch gazu w kopalni w Nowokuźniecku - największa katastrofa górnicza w historii Rosji, w której zginęło 106 osób. Wtorek - pożar w domu opieki dla ludzi w podeszłym wieku.

Władimir Putin wczoraj po południu ogłosił dzisiejszy dzień dniem żałoby narodowej w całej Rosji. Flagi państwowe opuszczone zostały do połowy masztów zmieniono programy w Radiu i Telewizji odwołano wszelkie imprezy rozrywkowe.

Putin nakazał premierowi rosyjskiego rządu by przyczyny wszystkich wypadków zostały wyjaśnione, a winni pociągnięci do odpowiedzialności. Śledztwa w sprawach katastrof osobiście nadzoruje prokurator generalny. Podjęto także kroki by rodzinom ofiar i poszkodowanym zostały wypłacone odszkodowania.

Prezydent Kaczyński: Łączymy się w bólu ze wszystkimi, których dotknęły te katastrofy

Prezydent Lech Kaczyński wystosował do Władimira Putina depeszę kondolencyjną w związku z katastrofą w kopalni węgla kamiennego "Uljanowska" w Nowokuźniecku i tragicznym pożarem w domu opieki społecznej w osadzie Kamyszewackaja.

Napisał, że on sam oraz społeczeństwo polskie ze smutkiem przyjęli wiadomość o tragicznej katastrofie. Prezydent podkreślił, że śmierć górników oraz pensjonariuszy domu opieki wywołała wśród wszystkich Polaków poczucie wielkiego współczucia i solidarności z rodzinami ofiar oraz obywatelami Federacji Rosyjskiej.

"Łączymy się w bólu i modlitwie ze wszystkimi, których dotknęły te tragiczne katastrofy" - napisał Lech Kaczyński w depeszy kondolencyjnej.