Szwagierkolaska po łódzku

Muniek Staszczyk z T.Love zaśpiewa kilka piosenek o Łodzi. Płyta nagrana z łódzkimi muzykami przywołuje klimat wielokulturowej historii miasta.

Pomysłodawcą jest łodzianin Ziemek Kosmowski, który zasłynął jako lider formacji Brak na początku lat 80. Jeszcze bardziej popularne stało się Rendez-Vous, którego przebój "Anna" znany jest do dzisiaj. Później muzyk mieszkał i pracował w Holandii, Belgii, Kanadzie i Niemczech. Kiedy wrócił do Łodzi, reaktywował Rendez-Vous i zaczął pisywać piosenki o swoim mieście. Pojawiają się w nich nazwy nieczynnych barów i kawiarni oraz nieistniejące linie tramwajowe. "Zastygł tu w murach kamienic gwar dawny/ polski, niemiecki, rosyjski i jidysz/ wśród pubów nowych i nowych latarni/ przechadzam się z tobą i czasem go słyszysz" - śpiewa Ziemek.

W projekcie biorą udział muzycy z łódzkich zespołów Rambo Jet i Los Potatos, którzy sięgnęli również poza gitarowe instrumentarium. Dzięki klarnetowi i akordeonowi proponują jazzujące utwory inspirowane muzyką żydowską. Niektóre motywy nawiązują do ulicznego grania sprzed dwóch wieków.

Gościem specjalnym będzie Muniek Staszczyk z T.Love, który zaśpiewa na płycie ,,Lodzer Jazz'' kilka piosenek Ziemka. - Byłem jego fanem jeszcze w czasach Braku - mówi wokalista T.Love. - To bardzo interesujący artystycznie projekt. Jestem w tym momencie kariery, że nie warto już robić wszystkiego dla pieniędzy.

Nie bez powodu łódzcy muzycy zaprosili akurat Muńka. Jego Szwagierkolaska śpiewająca utwory Stanisława Grzesiuka w 1995 r. biła rekordy popularności. Za album "Luksus" dostał Fryderyka.

Czy piosenki o Łodzi mogą być interesujące dla słuchaczy z innych miast? - Oczywiście w tekstach pojawiają się nazwy łódzkich miejsc, ale przecież Piotrkowską znają wszyscy - uważa Muniek Staszczyk. - Piosenki Grzesiuka też przywołują różne zakątki stolicy, a płyty słuchała cała Polska.

Album z piosenkami o Łodzi ma się ukazać przed wakacjami.