Prywatyzacja w energetyce jeszcze w tym roku?

- Grupa Energetyka Centrum jeszcze w tym roku może wejść na giełdę - zapowiedział wczoraj wiceminister skarbu Michał Krupiński

Krupiński nadzoruje w resorcie skarbu konsolidację firm energetycznych. - Przygotowujemy do prywatyzacji dwie grupy: Energetykę Centrum i Energetykę Północ - stwierdził wczoraj. - Grupa Centrum może jeszcze w tym roku wejść na giełdę. Energetyka Północ zostanie sprywatyzowana w 2008 roku. Będą to emisje wielomiliardowe, największe emisje na przestrzeni paru lat.

Grupa Centrum ma powstać z połączenia Enei, elektrowni Kozienice i kopalni Bogdanka. Konsolidacja jeszcze nie została zakończona, podobnie jak w przypadku Grupy Energetyka Północ (powstanie z połączenia Energi z elektrownią Ostrołęka).

Krupiński potwierdził nasze sobotnie informacje, że w tym roku nie zostanie sprywatyzowana Grupa Energetyka Południe. Sprzedaż jej akcji miała być jedną z największych prywatyzacji w tym roku. Wartość grupy, w skład której wejdą Południowy Koncern Energetyczny, Enion, elektrownia Stalowa Wola i wrocławska EnergiaPro, szacuje się na 15 mld zł. Ze sprzedaży 35 proc. akcji koncernu na giełdzie skarb państwa chciał uzyskać ok. 5 mld zł. - Mamy jeszcze do wykonania szereg działań związanych z wydzieleniem operatora systemu przesyłowego, likwidacją kontraktów długoterminowych - tłumaczy powody opóźnienia Krupiński. - Konsolidacja i prywatyzacja PGE ma dla ministrów skarbu i gospodarki znaczenie priorytetowe.

Jednym z powodów opóźnienia prywatyzacji PGE były problemy w porozumieniu się ministra skarbu ze związkami zawodowymi co do przydziału akcji pracowniczych. Według zapewnień Krupińskiego rząd dogadał się z załogami firm i specustawa o akcjach pracowniczych w najbliższym czasie ma trafić na posiedzenie Rady Ministrów.