Zagraniczne zadania minister Elżbiety Jakubiak

Szefowa gabinetu prezydenta rozpoczęła wczoraj wizytę w Stanach Zjednoczonych jako wysłanniczka Lecha Kaczyńskiego.

Minister Jakubiak po odejściu z kancelarii prezydenta ministra Andrzeja Krawczyka koordynuje politykę zagraniczną Pałacu. Wczoraj pojechała do USA, gdzie - jak poinformowało biuro prasowe Pałacu Prezydenckiego - uczestniczy w "dwustronnych konsultacjach politycznych". Ich tematem mają być m.in. stosunki z USA, udział Polski w operacji w Iraku i Afganistanie oraz problem amerykańskich wiz dla Polaków.

Miesiąc temu minister Jakubiak zapowiadała, że być może uda się jej w trakcie wizyty ustalić termin przyjazdu w tym roku do Polski prezydenta George'a Busha. Jednak na początku marca Biały Dom zaprzeczył, aby prezydent USA zamierzał w tym roku odwiedzić Polskę.

Innym projektem, który zdaniem Jakubiak ma szansę zrealizować się w przyszłości, jest stworzenie trójkąta państw o "szczególnych relacjach": Izrael - Polska - Stany Zjednoczone. Ogłosiła go miesiąc temu, po wizycie w Izraelu.

Rozmówcami minister Jakubiak w Stanach mają być m.in. Daniel Fried, zastępca sekretarza stanu, oraz Gordon Hendrickson, doradca wiceprezydenta Dicka Cheneya. W wyprawie do USA minister towarzyszą Mariusz Handzlik z Kancelarii Prezydenta oraz Jan Ołdakowski, poseł PiS i dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.