Sondaż: dziennikarze powinni się poddać lustracji

Większość Polaków uważa, że dziennikarze powinni się poddać lustracji. Wskazują na to wyniki sondażu, opublikowane na stronie internetowej "Newsweek".

Prawie 40 proc. respondentów uznało, że trzeba zlustrować wszystkich dziennikarzy. Przeszło 11 proc. uważa, że tylko dziennikarzy tych mediów, w których lustracji zażądają właściciele, a 11 proc. - dziennikarzy mediów publicznych. 7 procent ankietowanych uznało, że trzeba zlustrować także tych dziennikarzy, którzy działali po 1989 roku, ale odeszli z zawodu.

Przeciwko lustracji było niecałe 9 proc. uczestników sondażu, a 23 proc. nie miało wyrobionego zdania.

Prawie 30 proc. uczestników sondażu uważa, że dziennikarz, który był współpracownikiem komunistycznych służb specjalnych, nie ma moralnego prawa do pracy w mediach. 23 proc. uznało, że osoba taka może pracować pod warunkiem, że nie będzie miała wpływu na kształt publikowanych materiałów. Tyle samo respondentów uważa, że dawni agenci mogą pracować w mediach, jeśli dochowują rzetelności dziennikarskiej. 25 proc. ankietowanych nie miało wyrobionego zdania. Sondaż przeprowadzono na próbie tysiąca mieszkańców 10 największych miast Polski.