Burger King znowu w Polsce

Pierwsza po długiej przerwie restauracja Burger King ma być otwarta do połowy roku w warszawskim centrum handlowym Złote Tarasy

Burger King to jedna z największych na świecie sieć lokali typu fast food. Pierwszy punkt z logo BK otwarto w Miami w 1954 r. Dziś spółka ma ponad 11 tys. restauracji w 65 krajach. Jej sztandarowym produktem jest hamburger Whopper.

Markę do Polski wprowadza giełdowa spółka AmRest, która prowadzi u nas restauracje Pizza Hut i KFC. - W tym roku chcemy otworzyć kilka Burger Kingów, nie jestem jeszcze w stanie powiedzieć dokładnie ile i gdzie - twierdzi Paweł Kudzia z AmRestu. Za prawo do posługiwania się marką AmRest będzie płacił opłatę franczyzową - 5 proc. przychodów nowej sieci.

To trzecie podejście Burger Kinga do Polski. Po raz pierwszy logo koncernu pojawiło się na początku lat 90. Do 1994 roku powstało osiem restauracji. Później zaczęły się zgrzyty miedzy polskim przedstawicielem - firmą IFFC - a Burger Kingiem. IFFC złożyło nawet pozew w USA, domagając się od Burger Kinga 20 mln dol. odszkodowania za to, że gigant nie przestrzega warunków zawartej umowy. Proces zakończył się ugodą i nowym porozumieniem o współpracy. Burger King otworzył wtedy w szybkim tempie kilkadziesiąt placówek. Szło im jednak słabo.

W 2001 r. IFFC został przejęty przez AmRest. Z 23 lokali spółka zamknęła sześć, a w pozostałych 17 zmieniła markę na KFC.