Ford sprzedaje szejkom auta Jamesa Bonda

Konsorcjum z udziałem funduszy z Kuwejtu kupuje od Forda brytyjską firmę Aston Martin, producenta sportowych aut znanych z filmów o przygodach Jamesa Bonda.

Za Aston Martina amerykański koncern dostanie 925 mln dol. i zachowa 15 proc. udziałów w firmie wycenione na 77 mln dol. Po ośmiu miesiącach poszukiwań nowego inwestora Ford postanowił sprzedać brytyjskiego producenta sportowych aut konsorcjum powołanemu przez Davida Richardsa, brytyjskiego przedsiębiorcę, który działa w sporcie motorowym, oraz funduszom Investment Dar i Adeem Investment z Kuwejtu.

Firma Aston Martin produkuje samochody od 1915 r. i jest otoczona nimbem kultowej marki jako producent aut, którymi jeździ bohater filmów o przygodach Jamesa Bonda, tajnego agenta 007. Po raz pierwszy Aston Martinem DB6 James Bond (Sean Connery) jeździł w filmie "Goldfinger". Potem auta Aston Martin wykorzystano jeszcze w pięciu bondowskich filmach, ostatnio w "Casino Royale". Ford, który był właścicielem brytyjskiej firmy przez ostatnie 20 lat, postanowił ją sprzedać, aby poprawić swoje kiepskie finanse.