Sarkozy: Imigracja może być zagrożeniem dla tożsamości Francuzów

Nicolas Sarkozy wywołał żywą dyskusję proponując utworzenie ministerstwa do spraw ?imigracji i tożsamości francuskiej". Minister spraw wewnętrznych jest krytykowany głównie za sugerowanie, że imigracja może być zagrożeniem dla tożsamości narodowej Francuzów.

Centrowy kandydat François Bayrou uznał, że niedopuszczalne jest umieszczanie w jednym zdaniu spraw imigracji i francuskiej tożsamości.

François Hollande, pierwszy sekretarz Partii Socjalistycznej powiedział z kolei, że zestawiając ze sobą te dwa pojęcia, Sarkozy "flirtuje z Frontem Narodowym" Jean-Marie Le Pena.

Antyrasistowskie stowarzyszenie SOS Racisme również ostro skrytykowało prawicowego kandydata w wyborach prezydenckich. Zdaniem tej organizacji, w wizji Sarkozy'ego imigrant jest kimś podejrzanym, kto zagraża francuskiej tożsamości narodowej.

Propozycja utworzenia nowego ministerstwa jest częścią programu prezydenckiego Sarkozy'ego. Zamierza on również zaostrzyć warunki, które imigranci muszą spełnić, by sprowadzić do Francji swoją rodzinę.