Fundusze wycofały z rynków wschodzących 9 mld USD

Fundusze, które specjalizują się w inwestycjach na rynkach wschodzących, w tygodniu zakończonym 7 marca, wycofały z tych rynków 9 mld USD. To największy odnotowany dotychczas odpływ środków w ciągu jednego tygodnia, poinformował w tygodniowym biuletynie Dom Maklerski BZ WBK.

"Po tym, jak inwestorzy zobaczyli największe spadki na rynku od maja-czerwca 2006 roku, wielu z nich zdecydowało się na zredukowanie ekspozycji na aktywa o wyższym ryzyku. Poskutkowało to odpływem środków w wysokości 9 mld dolarów tylko w tygodniu zakończonym 7 marca" - napisali analitycy DM BZ WBK.

Do tej pory najwięcej środków, bo 5 mld USD, wycofano z rynków wschodzących w połowie czerwca 2006 roku.

Z funduszy inwestujących na rozwijających się rynkach Azji(bez Japonii) i funduszy globalnych nastawionych na emerging markets wycofano w ubiegłym tygodniu aż 4,1 mld USD. Z funduszy koncentrujących się na Ameryce Łacińskiej 1 mld USD, a fundusze regionu EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka) odnotowały wypływ środków w wysokości 1,7 mld USD.

"Fundusze Emerging Europe Regional, największa grupa inwestująca na rynku polskim, odnotowała odpływ w wysokości 994 mln USD, z czego 178 mln USD może być przypisane samej Polsce" - czytamy w raporcie DM BZ WBK.