M. Kaczyńska o konstytucji: Nie zmieniać zapisu o ochronie życia

Maria Kaczyńska podpisała apel do parlamentarzystów o niezmienianie zapisu konstytucji dotyczącego ochrony życia. Uznała, że konstytucja chroni życie i że istniejący zapis jest wystarczający.

Inicjatywa podpisania takiego apelu została zgłoszona na spotkaniu kobiet mediów z panią prezydentową, w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Wzięły w nim udział m.in. Małgorzata Łaszcz, Małgorzata Domagalik, Ewa Milewicz, Dominika Wielowieyska, Katarzyna Kolenda-Zaleska, Maria Czubaszek. Uczestniczki spotkania obejrzały fragmenty kronik filmowych z lat 60. i 70. nakręconych z okazji Dnia Kobiet.

Pomysł podpisania apelu do parlamentarzystów zgłosiła Monika Olejnik. Zaproponowała, aby zamiast zastanawiać się nad tym, czy kobiety są dyskryminowane, zająć się czymś naprawdę poważnym. Zaproponowała podpisanie apelu do parlamentarzystów.

Pod apelem podpisało się wiele dziennikarek znanych w Polsce.

Kaczyńska: podpisałam z pełnym przekonaniem

Maria Kaczyńska powiedziała, że przepis dotyczący ochrony życia poczętego jest całkowicie wystarczający i przecież życie jest w nim chronione. - Z pełnym przekonaniem podpisałam. Są sytuacje bardzo trudne. Po co więcej? Przecież życie jest chronione - powiedziała Maria Kaczyńska dziennikarkom. Dodała, że w jej przekonaniu przed parlamentem stoi wiele innych, bardzo ważnych problemów do rozwiązania, a konstytucja w obecnym kształcie chroni życie wystarczająco.

Przypomnijmy. Nad projektem zmian w konstytucji dotyczącym ochrony życia od poczęcia pracowała sejmowa komisja nadzwyczajna. LPR zaproponowała, aby do art. 38 ustawy zasadniczej brzmiącego: "Rzeczpospolita Polska zapewnia prawną ochronę życia" dopisać słowa "od momentu poczęcia". Komisja poparła jednak poprawkę złożoną przez posła PiS Dariusza Kłeczka zmieniającą art. 30 konstytucji, mówiącą, że człowiek posiada niezbywalną godność "od chwili poczęcia".