Polski dom projektem roku 2006

Projekt polskiego architekta Roberta Koniecznego został Domem Roku 2006. Prestiżową nagrodę przyznaje portal WorldArchitectureNews.com.

Tytułem House of the Year 2006 uhonorowano projekt jednorodzinnego domu pod Opolem. - Do tej pory żaden Polak nawet nie zbliżył się do tej nagrody - mówi Antoni Domicz, prezes opolskiego oddziału Związku Architektów Polskich.

Projekt Koniecznego jest nowatorski, bo działka, na której był budowany dom, wymusiła nietypowy układ budynku. Dojazd do działki jest możliwy od strony południowo-zachodniej, gdzie zwykle lokalizuje się ogrody i gdzie koncentruje się życie rodzinne. - Dlatego dojazd do budynku zagłębiliśmy w ziemi. Dzięki stworzeniu wewnętrznego atrium można wjechać do środka domu, na poziom parteru. Sam budynek otwiera się tarasami na wszystkie strony - wyjaśnia Konieczny.

Na niespełna 600 metrach kwadratowych dwukondygnacyjnego budynku mieszka trzyosobowa rodzina. Ma do dyspozycji basen. - I żadnych szaleństw wewnątrz. To normalny dom, którego wyjątkowość polega na jakości architektury i wkomponowaniu nowoczesności w kontekst kostki z lat 70., która dominuje w sąsiedztwie - twierdzi projektant.

Na co dzień Konieczny projektuje dla katowickiej pracowni KWK Promes. Jest nominowany także do najważniejszej europejskiej nagrody przyznawanej architektom - fundacji Miesa van der Rohe . Jej laureata poznamy za miesiąc. Konieczny był nominowany do niej już dwukrotnie - w 2002 i 2004 r.

WorldArchitectureNews.com