Bagińska sędzią Trybunału Konstytucyjnego

Lidia Bagińska złożyła ślubowanie na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Ślubowanie odebrał prezydent.

Lech Kaczyński zwrócił uwagę, że uroczystość została opóźniona ze względu na wątpliwości, jakie pojawiły się wobec osoby Bagińskiej. Dodał, że najlepszym sposobem rozwiania tych wątpliwości jest postępowanie zgodnie z procedurami dotyczącymi Trybunału Konstytucyjnego. Prezydent podkreślił wagę takich cech jak bezstronność i uczciwość, które powinien mieć sędzia Trybunału.

Lidia Bagińska rekomendowana przez Samoobronę została wybrana w grudniu przez Sejm, ale zaprzysiężenie zostało opóźnione. Prasa twierdziła, że prezydent celowo opóźniał jej zaprzysiężenie, do ostatniej chwili oczekując, że zrezygnuje ona ze stanowiska. Według prasy, Bagińska może mieć sprawę w prokuraturze w związku z tym, że jako syndyk firmy budowlanej Unikat Development wprowadziła sąd w błąd. Media podkreślały, że jeśli Bagińska zostanie zaprzysiężona, będzie ją chronił immunitet sędziowski.

Rano szefowa Gabinetu Prezydenta Elżbieta Jakubiak podkreśliła w wywiadzie dla Programu Trzeciego Polskiego Radia, że prezydent musi podpisać nominację, gdyż to należy do jego obowiązków. Dodała, że rozstrzygnięcie wątpliwości w sprawie Bagińskiej może nastąpić dopiero po jej zaprzysiężeniu.