Dziś wojewoda unieważni mandat Gronkiewicz

Premier Jarosław Kaczyński zapewnił, że sprawa ważności mandatu prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz nie jest elementem walki Prawa i Sprawiedliwości z Platformą Obywatelską. Wojewoda mazowiecki ma dziś wydać decyzję o unieważnieniu mandatu prezydent Warszawy.

W rozmowie z Sygnałami Dnia Jarosław Kaczyński zarzucił mediom, że to one wykreowały tę sprawę na problem polityczny, a jest to wyłącznie problem prawny. W efekcie - zdaniem premiera - ludzie tracą orientację, co jest działalnością partyjną, a co po prostu wykonywaniem prawa. A w tym wypadku mamy do czynienia z czystym wykonywaniem prawa - mówił gość Programu Pierwszego Polskiego Radia.

Premier przekonywał, że wojewoda mazowiecki ma obowiązek podjąć decyzję i ją podejmuje. Premier nie jest jednak pewien, czy sąd, do którego zapewne odwoła się Hanna Gronkiewicz-Waltz, potwierdzi słuszność działań wojewody.

Prezydent Warszawy spóźniła się ze złożeniem oświadczenia majątkowego swojego męża i dlatego wojewoda mazowiecki wezwał radę miasta do podjęcia uchwały stwierdzającej wygaśnięcie mandatu. Rada jednak tego nie zrobiła. Wojewoda zapowiedział, że w tej sytuacji - jeżeli nie pojawią się nadzwyczajne okoliczności - wyda dzisiaj zarządzenie zastępcze, czyli unieważni mandat prezydent stolicy.